2016’da trend olacak SEO yöntemleri!

Web sitesine daha fazla ziyaretçi ve müşteri çekebilmek için Google, Bing ve Yandex gibi arama motorlarında üst sıralarda listelenmek oldukça önemlidir. Bu nedenle içerik temelli web siteleri ve E-Ticaret platformları için hayati önem taşıyan Arama Motoru Optimizasyonu (SEO), her geçen gün rakiplerin önüne geçebilmek için daha da önemli hale geliyor. Bu anlamda 2016 yılında hangi SEO yöntemlerinin trend olacağına değindiğimiz yazımızla karşınızdayız.

1- Sosyal içeriklerin önemi artıyor!

Önümüzdeki zamanlarda Facebook, Twitter ve LinkedIn gibi sosyal medya içerikleri SERPs (Search Engine Result Page – Arama Motoru Sonuç Sayfası) için daha fazla önem kazanacaktır.

Blog.kissmetrics.com’a göre Facebook, Twitter, LinkedIn, Google+, YouTube ve diğer sosyal ağlarda paylaşılan bağlantılar, ilgili içeriğin arama motoru tarayıcıları tarafından ne kadar güvenilir olduğunun ve bağlantıda yer alan anahtar kelime öbeklerinde ilgili sitenin arama sonuçlarında hangi sırada olması gerektiği konusunda yardımcı oluyor.

2- Videonun gücü artıyor!

Hepimiz videoların hedef kitleye ulaşmak ve akılda kalıcılık açısından çok önemli olduğunu biliyoruz. Peki yeteri kadar videonun arama motoru sonuçlarına çok önemli katkısı olabileceğini biliyor musunuz? Bir pazarlama şirketinin yaptığı araştırmaya göre, Google aramalarının %62’sini videolar oluşturuyor. Peki, içeriğinize ilgi çekici bir videoyu dahil ederek arama sonuçlarının ilk sayfasında görünme fırsatını yakalamak istemiz misiniz? Quicksprout.com‘a göre videolar, Google’ın gözünde metin içeriklerden 50 kat daha organik sayfalar olarak değerlendiriliyor. Ayrıca, Relesoo.com‘a göre videolar metin içeriklere göre % 41 daha yüksek tıklama orana sahip.

3- Mobil optimizasyon artık çok önemli!

Web siteniz hala mobil uyumlu değilse çok şey kaybediyorsunuz demektir! Google 2015 yılında mobil uyumlu (mobile-friendly) web sitelerini, arama sonuçlarında rakiplerinden daha üst sıralarda listeleyeceğini resmi olarak duyurdu. Kullanıcıların büyük bir bölümünün akıllı telefon, tablet ve akıllı saat gibi mobil cihazlar kullanarak internete bağlandığı günümüzde mobil uyumlu olmayan web sitelerinin uzun süre ayakta kalabilmeleri neredeyse imkansız. Bu nedenle mobil optimizasyon artık bir tercih değil, zorunluluk haline geldi diyebiliriz.

4- Toplama içerik daha iyi duruma gelecek!

Toplama içerik denildiğinde aklınıza birçok kaynakta yer alan içerikleri kopyala-yapıştır yöntemi ile bir araya getirmek gelebilir. Ancak durum böyle değil. Yine işin içinde birçok kaynakta yer alan içerikler var ancak kopyala-yapıştır yöntemi yerine özgünleştirme yöntemini kullanmalısınız. Yayınlayacağınız içerikle ilgili Wikipedia, sosyal medya, haberler ve videolar gibi kaynaklardan edineceğiniz bilgileri bir araya getirip, özgün bir makale oluşturmalısınız.

5- Mobil uygulama çılgınlığı büyüyecek!

Araştırmaya göre kullanıcılar mobil internet kullanımında zamanlarının %89’unu mobil uygulamalarda harcıyor. Bu istatistiki veri bile mobil uygulamaların bir web sitesi için ne kadar önemli olduğunu kanıtlamaya yetiyor. searchenginejournal.com tarafından yapılan diğer bir araştırmaya göre kullanıcıların %85’i takip ettikleri web sitesi yerine onun mobil uygulamasını kullanmayı tercih ediyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir