Bugün Vikipedi’nin doğum günü! Vikipedi ne zaman kurulmuştur?

İnternet kullanan herkesin en az bir kere ziyaret ettiği Özgür Ansiklopedi Vikipedi 15. yaşını kutluyor. Bugün Vikipedi’nin doğum günü.

15 Ocak 2016 cuma günü Vikipedi sitesine girenler aşağıdaki mesajla karşılaştı. Mesajdaki linke tıkladığınızda ise Vikipedi’nin doğum gününü kutlayabileceğiniz bir sayfaya yönlendiriliyorsunuz. Sayfada dünyanın her yerinden binlerce internet kullanıcısının Vikipedi için paylaştığı doğum günü mesajlarını görebilirsiniz.

Vikipedinin doğum günü

15 Ocak Vikipedistler tarafından Vikipedi günü olarak biliniyor. 2001 yılından önce bir ansiklopedi binlerce dolar, ağaç, su ve mürekkebe mal oluyordu. Tüm bunların yanında ansiklopediyi her zaman yanınızda taşımanız neredeyse imkansızdı. Bugün ise binlerce makale, fotoğraf, çizim ve kelime tanımlarının yer aldığı bir kaynağı dilediğimiz her yere taşıyabiliyoruz. Ve bu şaşırtıcı çalışmalara hiçbir ücret almayan gönüllüler imza atmıştır.

Vikipedi’nin kurucusu Ward Cunningham‘dır. Birçok insanın aynı anda doküman eklemesine olanak tanıyan ilk internet platformu olan Vikipedi’nin adı, Havai dilinde “hızlı” anlamına gelen “wiki” kelimesinden türemiştir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir