Bugüne kadar yaşanmış en büyük siber suç olayları!

Banka hesapları, kişisel yazışmalar, fotoğraf arşivleri ve hatta bütün bir ülkenin altyapı şebekeleri… Tüm bunlar ve daha da fazlası çevremizde sessizce yaşanan büyük bir siber savaşın hedefleri. Silahların bilgisayar, merminin ise bilgi olduğu bu savaşları, bugüne kadar gerçekleştirilmiş en büyük siber saldırıları inceliyoruz.

MODERN DÜNYANIN SESSİZ SAVAŞLARI

Dünya yükselen bir hızla değişiyor ve bizler de bu değişim rüzgarının içinde modernleşen dünyaya ayak uydurmaya çalışıyoruz. Bilgisayar teknolojisinin yaygınlaşması ve internetin gelişimi ise bu değişim rüzgarını bir fırtına haline getirdi. Son 50 yılda birçok yeni kavramla tanışıp alışık olduğumuz kavramın da değişimine şahit olduk.

Devlet kurumlarından özel hayatımıza kadar yaşamın her alanına sızan bilgisayarlar siber dünya dediğimzi yeni bir dünyaın oluşmasına sebep oldu. Bu siber dünya ve gerçek dünya kısa süre içinde o kadar iç içe geçti ki birbirlerinden ayrılmaları neredeyse düşünülemez duruma geldi. Gelenekselin ve modernin birleşimi olarka da görebileceğimiz bu durum iletişim çağı dediğimiz yeni bir dönemin de kapılarını açtı.

Günlük hayatımıza birzlere birçok kolaylık sunan bu yeni dönem, nimetleriyle birlikte bazı yeni sorunları da birlikte getirdi. Bilginin en değerli şey haline geldiği günümüzde, bilgiye ulaşmanın daha önce hiç olmadığı kadar kolay olması ise suç kavramını da modernleştirerek “siber suç” adı verilen yeni bir kavram doğurdu.

Devletlerarası casusluk savaşlarından, bir radyo programından ödül kazanmaya kadar birçok farklı amaçla gerçekleştirilen siber suçlar her geçen gün artan bir yoğunlukta ve sürekli olarak devam etmekte. Çoğu zaman farkına bile varamadığımız bu sessiz savaşın en çok ses getiren saldırılarından bazılarını sizler için inceledik.

MAFIABOY

İnternet kullanımının patlama yaptığı ve Amazon, Yahoo, eBay gibi internet devlerinin ortaya çıktığı 2000’li yılların başları, aynı zamanda bu taze devlerin siber saldırılara karşı ne kadar savunmasız olduklarının da ilk kez gözler önün serildiği yıllar olarak tarihe geçti.

İnternette MafiaBoy takma adını kullanan 1986 doğumlu Michael Calce adında bir Kanadalı, henüz 14 yaşında olmasına rağmen 7 Şubat 2000 tarihinde gerçekleştirdiği saldırılar ile bütün dünyaya adını duyurmayı başardı. Üyesi olduğu TNT adındaki grubun ve kendisinin internetteki hakimiyetini kanıtlamak amacıyla FIFA.com, Dell Inc, eBay, Amazon, CNN ve Yahoo gibi dönemin en büyük internet sitelerine simültane DDoS saldırıları düzenleyen MafiaBoy, söz konusu sitelere erişimi imkansız hale getirerek yaklaşık olarak 1,2 milyar dolarlık zarara neden oldu.

Kısa süre içinde yakalanan MafiaBoy saldırılar ile ilgilis olmadığını savunsa da suçlu bulundu. Fakat henüz 14 yaşında olduğu için 8 aylık gözetim ve internete erişim kısıtlaması gibi cezalar ile bu saldırılardan sıyrılmayı başardı.

Devam edecek…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir