Dünyada ve Türkiye’de rakamlarla E-Ticaret’in gelişimi

2002’de cep telefonu yaygınlaşmaya başladı. Cep telefonunun akıllı telefonlara dönüşmesi ise mobil alışveriş kavramını ortaya çıkardı. Mobil pazarlamaya göre şekil değiştiren alışveriş siteleri artık telefonlara indirilebilen ve kolaylıkla kullanılabilen uygulamalara dönüşmüştü. Artık insanlar seyahat halindeyken ve hatta yolda yürürken bile alışveriş yapabilir hale geldi. 2003’te Apple iTunes Stor’u açtı. Ardından tüm yasaklara karşı milyonlarca insan yasalara aykırı olarak şarkı indirdi. Bir süre sonra şarkı indirmenin de modası geçti çünkü Spotify gibi çevrimiçi müzik dinlemeye olanak tanıyan uygulamalar indirme gereksinimini ortadan kaldırmıştı. Bu siteler alışveriş için de doğru hedef kitleye ulaşmanın bir aracı olmuştu. Müzik tutkunkarına ulaşmak isteyen markalar buralarda verdikleri reklamlarla doğrudan hedef kitlesine ulaşabildi. Müzikseverler de istedikleri ürünleri sadece tek tıkla satın alabilir hale geldi. 2004’te Facebook kuruldu. Arkadaşlarla iletişim halinde olmayı sağlayan Facebook, alışveriş siteleri için son derece verimli bir mecra haline geldi. İnsanlar alışveriş sitelerinde gördükleri güzel ve uygun fiyatlı bir ürünü sosyal medya profillerinde paylaşarak, üzerine yorumlar yaparak ve tavsiyelerde bulunarak bir anlamda e-ticaretin gelişimine katkıda bulundu. Böylece e-ticaretin sosyalliği azalttığı tezi de çürütülmüş oldu. Sosyal medya üzerinden alışveriş ürünlerinin paylaşımı bir şekilde sosyalleşme olarak kabul edildi.

Ancak hala birçok insanın kafasında aynı soru işareti vardı; İnternet siteleri üzerinden alışveriş yeterince güvenli miydi? Nitekim 2007 yılında TJ Maxx, 40 milyondan fazla müşterisinin kredi kartı bilgilerinin hacker’lar tarafından ele geçirildiğini açıklamıştı. Güvenli alışveriş bu alanda yapılan en büyük yatırımlardan birini oluşturdu, oluşturmaya da devam ediyor.

E-ticaret sadece 20 yıl önce kimileri için saçma olan bir hayaldi. Dokunmadığı, yakından incelemediği bir ürünü kaç kişi satın almak isterdi ki? Olsa olsa gelip geçici bir hevesti. Ancak böyle düşünenler ne büyük bir yanılgı içinde olduklarını sadece birkaç sene sonra anladılar. Çünkü her gün artan rakamların bugün ulaştığı nokta bunun bir hayal olmadığını kanıtladı. İnternet üzerinden alışverişe temkinli yaklaşanlar zamanla uygun fiyatın ve sunduğu rahatlığın cazibesine kapılıp da bir kez ürün satın aldıktan ve hizmetten memnun kaldıktan sonra e-ticaret bağımlısı haline geldi. Özellikle büyük şehirlerde yaşayan ve yoğun iş hayatına sahip kişiler için büyük kolaylıktı internet sitesi üzerinden alışveriş.

Hal böyle olunca internet üzerinden alışveriş ya da diğer adıyla e-ticaret de büyümesine devam eder durumda. Pazar o kadar büyüdü ki bugün bahsedilen rakamlar dudak uçuklatacak büyüklükte. Bugün dünyadaki duruma gelince… AT Kearney isimli danışmanlık şirketinin 30 ülkeyi kapsayan araştırması elektronik ticaretin 800 milyar doları bulduğunu ortaya koydu. Araştırmaya göre rakamlar bir önceki yıla göre yüzde 20 artış göstermişti. 2013 yılında elektronik ticarette ikinci sırada bulunan ABD, yüzde 15 büyüme yakalayarak birinci sırada bulunan Çin’i yerinden etmişti. Üçüncü sırada ise İngiltere yer aldı. 2014’te satın alınan malların siparişlerinin büyük bölümünün mobil telefonlar üzerinden verilmesi akıllı telefonların ticaretteki önemini bir kez daha ortaya koydu. 2014 yılında E-Ticaret vasıtasıyla satılan malların ilk sıralarında elektronik, giyim ve moda, kozmetik, kitap ve bilet olarak belirlendi. Türkiye‘de rakamlara gelince… 2014 yılında Türkiye’de 12 milyon kişi internet üzerinden alışveriş yaptı ki bu da Türkiye nüfusunun yüzde 15’ine denk geliyordu. Bunların yüzde 41’i mobil kullanıcılardı. Alışveriş en çok İstanbul, Ankara ve İzmir’de gerçekleşti, kişi başı ortalama 200 liralık para harcandı. İnternetten yapılan kartlı ödemelerin hacmi 40 milyar lirayı aştı. Bu ödemelerin büyük çoğunluğunu sırasıyla hizmet sektörü, havayolları, elektronik/bilgisayar ve seyahat oluşturdu.

Peki internet üzerinden alışveriş nereye gidiyor? Gelecekte bizi neler bekliyor? Yenilik ne olursa olsun bildiğimiz bir gerçek var ki o da her yeni fikrin hayatımızı biraz daha kolaylaştıracağı. Hep birlikte yaşayarak göreceğiz.

One thought on “Dünyada ve Türkiye’de rakamlarla E-Ticaret’in gelişimi

  • 10 Mart 2016 at 23:13
    Permalink

    Dünyada bizden önce gelişmiştir o kesin zaten ama gene de Türkiyede gelişiyor.

    Reply

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir