E-Kitap Okuyucu Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

E-kitap okuyucu kategorisinde yer alan bazı cihazlar e-kitap okucuyu değil de küçük ve düşük fiyatlı tabletlerdir. Satın almayı düşündüğünüz cihazın e-kitap okuyucu olup olmadığını kontrol edin. Yani gerçekten e-mürekkep teknolojisi ile mi çalışıyor ve ekranı kağıt ekranı mı?

Ekran boyutu çok önemlidir. E-okuyucuların büyük bölümü 5-6 inçlik ekranlara sahiptir fakat bazı dev ekranlı cihazlar gözünüzü boyayabilir. Bir tablet ya da bir televizyon almıyorsunuz, kompakt olmak sizin için en önemli özellik. Evden çıkarkan taşımanın dert olacağı ağır ansiklopedi yerine okurken tek elinizle tutacağınız ince bir el kitabını tercih edeceğinizi unutmayın. Eğer ki okurken yakını görebilmek konusunda çekinceleriniz var ise hatırlatalım, e-okuyucular yazı puntosunu büyütüp küçültebiliyor, tercih ettiğiniz bir yazı karakterine geçiş yapabiliyor.

İntenret erişimi konusunu baştan düşünmelisiniz. E-okucuyulardaki internet erişimi özelliğinin amacı bir bilgisayara ihtiyaç duymadan cihazınız üzerinden e-kitap satın alabilmenizdir. E-okuyucunuz üzerinden zengin içerikli web sitelerinde surf yapmaya çalıştığınızda hayal kırıklığı yaşayacağınız bir gerçek fakat amacına uygun kullanıldığı takdirde internet erişimi bu cihazlar için kesinlikle önemli bir özellik.

Çoğu e-okuyucu EPUB, PDF, DOC, TXT, JPG, PNG gibi temel dosya formatlarını destekliyor. Yani satın aldığınız her kitabı çoğu okucuyuda okuyabilirsiniz. Fakat arşivinizde CBR gibi bazı açık formatlarda e-kitaplarınız varsa seçim yaparken e-okuyucunuzun bu formatları destekleyip desteklemediğini kontrol etmekte fayda var.

Her yerde karşımıza çıkan dokunmatik ekranlarla e-okuyucularda da karşılaşıyoruz. Yeni nesil cihazların tamamına yakını dokunmatik ekrana sahip. Kitabınızı okurken parmaklarınız kazara ekrana değer mi, zırt pırt sayfa değiştirir misiniz bilinmez ama kelime altı çizme, sözlükten anlam bakma gibi yararlı özellikleri daha efektif kullanabilmek için dokunmatik ekrana ihtiyaç duyacağınız kesin.

Fotoğraf ya da video saklamayacağınız için bellek konusu e-okuyucular için çok da ön sıralardaki bir özellik değil. Yaklaşık 2 GB’lık bir bellek binlerce kitap, binlerce kitap da bir ömür demek. Birçok model microSD kart girişlerine sahip. İhtiyacınız olmayacak, ama yine de arzu ederseniz cihazınızın hafızasını 16, 32 GB’lara yükseltebilirsiniz.

E-okuyucunuz hoşunuza gidiyor mu? Aslında en önemli kriter sürekli elinizde taşıyacağınız e-kitap okuyucunuzun gözünüze hitap etmesi. Birçok farklı şekil ve renkte ürün var ve beğendiğiniz bir tanesine sahip olmanız kullanımınız açısından tüm teknik özelliklerden daha önemli bir yerde.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir