EFT Neden Günün 24 Saati Yapılamaz?

Öncelikle EFT nedir? Havaleden farkları nelerdir? sorularını yanıtlayalım.

EFT, Elektronik Fon Transferi‘ teriminin baş harflerinden oluşan bir kısaltmadır ve farklı bankalar arasında gerçekleştirilen para transferi anlamına gelmektedir. Havale ile EFT arasındaki fark, para transferinin Havale işleminde aynı bankanın farklı şubeleri arasında, EFT işleminde ise farklı bankalar arasında gerçekleştirilmesidir. Bu temel fark dışında Havale ile EFT arasında işlem ücreti farkı da bulunmaktadır. EFT ücreti, Havale ücretine göre bankadan bankaya değişebilmekle birlikte neredeyse 2-3 kat daha fazla olabilmektedir. Örneğin Ziraat Bankası’nın Kadıköy Şubesi’nden, Çankaya Şubesi’ne havale işlemi için 3 TL ücret öderken, aynı şubeden İş Bankası’nın Çankaya Şubesi’ne EFT işlemi için 10 TL ücret ödeyebilirsiniz.

EFT Neden Günün 24 Saati Yapılamaz?

Peki hiç düşündünüz mü EFT’ye bu kadar fazla ücret öderken neden günün 24 saati EFT yapamıyoruz? Her ne kadar teknoloji çağında yaşasak da her şeyi bağlayan bazı resmi mevzuatlar, EFT işlemini de kısıtlıyor. EFT işleminde transfer edilen para öncelikle Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nda bulunan EFT – EMKT Sistemine gelir. Daha sonra bu sistem üzerinden alıcının hesabının bulunduğu banka hesabına iletilir. TCMB devletin resmi bir kurumu olduğu için çalışma saatleri 08:00-17:30 arasıdır. Bu nedenle bu saatler dışında gerçekleştirilen EFT işlemleri yapılamaz ve ertesi iş gününün ilk saatine kalır. İşte EFT’nin neden günün 24 saati yapılamadığının cevabı bu!

Yazımızı ekstra bir bilgi olarak EFT ücreti ödemek istemeyenlere bir tavsiye yaparak sonlandıralım. ENPARA‘yı duymayanınız kalmamıştır. Finansbank’ın şubesiz bankacılık hizmeti olan ENPARA, hiçbir havale, EFT işleminden ücret almamaktadır. Ayrıca içinde bulunduğumuz teknoloji çağında herkese saçma gelen hesap işletim ücreti vs. gibi ücretler de ENPARA’da yoktur.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir