Hologram teknolojisi ne zaman kullanılabilir olacak?

Daha çok sevimli etiketler ve güvenlik önlemleri olarak görmeye alıştığımız hologramların, yani bir objenin üç boyutlu olan gerçek kaydının bir illüzyondan öteye geçip hayatlarımıza girmesi artık an meselesi.

Küçükken sağa sola eğerek içindeki farklı görüntüleri izlediğimiz küçük kartlar, oyuncaklar vardı. Bir inovasyon fakat ne yapacağımızı bilmiyoruz” yaklaşımıyla neredeyse bir asırdır rafta bekleyen holografi, gerçek objenin taklit edilemezliği üzerinden ilerleyip ilk olarak güvenlik alanında kendine yer buldu. Fakat bilim kurgu filmlerde gördüğümüz akıllı telefon ve bilgisayardan çıkıp da hologram haline önümüze düşen kontrol menüleri, ya da telefonumuzdan fırlayıp hal hatır soran anne hologramları artık çok uzak değil.

Hologram ne demek?

Hologram kelimesi Yunanca olan ve “tam görüntü” ve “yazılı” anlamlarına gelen “Holos” ve “gram” kelimelerinin birleşiminden oluşuyor. Hologram, lazer dalgalarının pozitif karışımı ile oluşan üç boyutlu bir kayıt türü ve holografi de teknik olarak “Dalga sınırının yeniden yapılanması” olarak açıklanıyor.

Hologram üç boyutlu görsel bilginin lazer teknolojisiyle kaydedilmesi, depolanması ve hareket efekti kazandırılarak çok boyutlu ortama aktarılması sonucu elde edilir. Yani hologram, bir objenin üç boyutlu gerçek kaydı olan üç boyutlu lazer fotoğrafıdır. Hologramlar her ne kadar illüzyon olarak değerlendirilseler de holograma bakan kişinin gözüne gelen ışık, orijinal nesneden yansıyan ışık ile aynıdır. Yani holografi, yerlilerin görüp de kara büyü diye korktuğu ses kaydının, fotoğrafın ya da artık alışmış olduğumuz videonun hala emekleme aşamasında olan üç boyutlu kuzenidir.

Holografide lazer ışınının pozitif teması ile dalga sınırları eşleştirilerek kayıt yapılır. Bu üç boyutlu kayıt, çizgi ve daireler çizilmiş, kırılmış bir şablon şeklinde oluşur. Bu kırılma, ışığı bükerek lazer ışığını orijinal kaydın dalga sınırına geri gönderir, böylece objenin üç boyutlu görüntüsü hologram ışık olarak yapılanır. Hologram fizik, kimya, basım, mühendislik gibi pek çok kavramının hepsini birden içinde barındırdığı için gelişmiş ve karmaşık bir üründür ve gözlerimizin görebildiği her şeyi canlandırabilir. Hologramlar derinlik ve paralaks içerir, objenin çevresini ve arkasındaki objenin derinlik içinde görülmesini sağlar ve tıpkı gerçek hayatta gördüklerimiz gibi birçok açı ve derinlikten görünebilmesi mümkündür.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir