İnovasyon ne demek? Nasıl inovatif olunur?

Teknoloji geliştikçe, şirketler arası rekabet kızıştıkça hayatımıza yeni yeni kelimeler giriyor. Örneğin Ar-ge… Aslında “araştırma-geliştirme” anlamına gelen bu terim eminiz yaklaşık 100 yıl önce sıradan çalışanların hiç de aşina olmadığı bir kelimeydi. Ya da dijital pazarlama… İnternetin ve sanal dünyanın gelişimi ve buna bağlı olarak hayatımıza giren yeni pazarlama mecralarının doğurduğu bir kelimeydi dijital pazarlama. İlk başlarda haliyle hiçbir anlam veremediğimiz bu terim artık hayatımızın bir parçası haline geldi. Zira her birimiz dijital pazarlamanın hedef kitlesini oluşturuyorduk. Hayatımıza giren birçok yeni kelimeden biri de inovasyon. İşte bunu anlamakta biraz daha zorluk çekmiş olabilirsiniz. Zira bu kelime bireyleri değil büyük şirketleri ilgilendiriyor gibi görünüyor. Ancak belli ki iş öyle değil. Çünkü iş ilanlarına göz atanlar “inovatif” bireyler arandığını görüyorlar. Diğer yandan bir bireyin nasıl inovatif olacağı hakkında hiçbir bilgimiz yok.

Tüm bu saydığımız, hayatımıza yeni yeni giren kelimelerin sebebi, serbest pazarda gittikçe sertleşen rekabet ve bu rekabet sonucu “yeni şeyler”in peşine düşme hırsı. Bir yandan da dünyayı değiştirme, iyimser bir bakış açısıyla daha iyi hale getirme çabasıydı. Ancak hepsinin sonunda amacın para kazanmak, karı artırmak olduğunu söyleyebiliriz. Çünkü hepimiz biliyoruz ki, artık en yeniyi ve en iyi çözüm önerilerini bulan kazanıyordu. Şirket anlamında da bireysel anlamda da… İnovasyon ne demek buna bir bakalım.

İnovasyon Süreci

Konunun uzmanları inovasyon sürecini şu şekilde özetliyor: Bir problemi inovasyon sürecine almak, çalışanların katılımıyla yaratıcı çözüm önerilerini ortaya koymak, ortak bir fikir oluşturmak, ortak fikrin değerlendirmesini ve fizibilite çalışmasını yapmak, fikri geliştirmek, fikri uygulamaya koymak ve en sonunda bu yeni fikirden kazanç elde etmek. Tüm bunların sonunda inovasyon gerçekleştirilmiş oluyor. İnovasyon sadece teknik değil aynı zamanda ekonomik ve sosyal süreçlerin de bir araya gelmesiyle hayata geçiyor.

Yukarıdaki haliyle inovasyonu biraz teknik olarak anlattık. Daha iyi anlaşılabilmesi için konuyu bir de birkaç örnekle açıklayalım: Örneğin çok büyük bir alana sahip hastane departmanları arasında kağıt ya da diğer küçük eşyaların ulaştırılmasını kişilerin yerlerinden kalkıp, diğer departmana götürmesi bir vakit kaybı olarak görülüyor olabilir. Ve bu vakit kaybını önlemek için yeni bir sistem arayışına girilebilir. Bunu çözebilmek için tıpkı metro ağı gibi bütün binanın içini dolaşan bir tüp sistem geliştirilirse işte bu inovasyondur.

Ya da bir tekstil firması, iş hayatı sebebiyle evde geçirilen vaktin daha kıymetli hale gelmesi üzerine bireylerin kendilerine daha fazla vakit ayırtması amacıyla yeni bir ürünün geliştirilmesi yoluna gidebiir. Mesela ütü işini ortadan kaldıracak, yıkandığında buruşmayan bir kumaş türünü hayata geçirirse bir inovasyon gerçekleştirmiş olur.

Örneklerden ilki satış amaçlı bir ürün olmamasına rağmen iş ve zaman kaybını önleyen bir yenilik. Diğeri ise tamamen karın artırılmasına yönelik.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir