Kahve makineleri ile mis gibi kokan kahveler hazırlayın!

Mis gibi bir kahve kokusu ile güne başlamayı kim istemez…Günün her anında bir fincan kahveye mutlaka zaman vardır. Kahve tüketimi son yıllarda artarken kahve çeşitlerini hazırlayan makinelerin özellikleri de teknoloji ile hızla gelişiyor.

Yüzyıllardır ticareti yapılan kahve, bugün artık dünya üzerinde en çok tüketilen besin maddesi konumunda. Kahve içmeden güne başlamayanlar, her sohbetinde kahveyi arayanlar, kısacası kahvesiz yapamayanların sayısı oldukça fazla. Dünyanın bir çok yerinde kahve içmek bir ritüel eşliğinde gelişti. Ve aslında bu ritüel, halen evlerimizde devam ediyor. Ancak değişen yüzyıl ve gelişen teknoloji ile yükselen yaşam temposu, tüketim alışkanlıklarını da değiştirdi. Artık kısa sürede hızlı şekilde hazırlamak üzere geliştirilen kahve makineleri de oldukça çeşitli.

Bölgesel Kahve Çeşitleri

Dünyada ekvatora yakın bölgeler aynı zamanda tropik kuşak ve kahve kuşağı olarak bilinir. Kahvenin yetiştiği bölgelere göre tat ve aromada farklılıklar gösterir. Orta ve Güney Amerika bölgesinde Brezilya, Kolombiya, Meksika, Guatemala, Costa Rica ve Panama, Afrika ve Ortadoğu bölgesinde Kenya ve Aram Yarımadası, Güneydoğu Asya bölgesinde Endonezya, Vietnam ve Sumatra kahve çekirdeği zengin olan yerlerdir.

Kahve Makineleri

Dışarda içilen kahveler, markaların son yıllarda geliştirdiği ev tipi kahve makineleriyle evlerde de rahatlıkla hazırlanabiliyor. Kahve keyfimizin en klasik lezzeti olan Türk kahvesi, cezvede ve kömür üzerinde yavaş yavaş pişerek aromalarının birbirinin önüne geçmeden ortaya çıkmasını sağlar. Ardından da iki taşımla fincana konurdu. Köpüğü bol, şekeri kıvamında olacaktı. İşte tüm bu özellikleri bir arada yapabilen Türk kahvesi makineleri neredeyse her mutfakta.

Kahveyi sade veya biraz süt ilave ederek içmeyi tercih edenler için kahve makinesi iyi bir tercih olacaktır. Bu kahve çeşidi, filtre kahveye özel öğütülmüş kahve ile kolayca hazırlanabilir. Yaklaşık 5-10 dakikada kahve demlenerek içime hazır olur.

Kapsül kahve makineleri, öğütülmüş kahve çekirdekleriin aromasını ve tazeliğini koruması için tasarlanmış kapsül kahveler için üretildi. Kapsül makinesine özel çeşitli aromalar sunan kapsül kahveler bulunuyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir