LG G5 Teknik Özellikleri ve Fiyatı (İnceleme)

Geçtiğimiz ay Barselona’da gerçekleştirilen Mobil Dünya Kongresi’nde tanıtımı yapılan LG G5, birbirinin kopyası akıllı telefonlara bambaşka bir yorum getiriyor. G5’in şaşırtıcı yönü artık geride bıraktığımızı düşündüğümüz çıkarılabilen batarya özelliğini yepyeni bir formda, modüle parçalarla birlikte sunması. LG G5, devrim yaratan bu modüler yapısıyla küçük bir güncellemeden çok daha fazlasını sunuyor.

Modüler telefonları 2000’li yılların başında bıraktığımızı sanıyorduk. Pil ya da kapak değişimi yaparak görünümünü değiştirmek ya da basit geliştirmelere yapmak, modüler telefonlarda oldukça kolay oluyordu. Akıllı telefonların donanımları, yazılımlarının ihtiyacını fazlasıyla karşıladığından, işlemci-RAM-hafıza üçlüsündeki güncellemeler yavaşladı. Bu durum da üreticileri farklılaşma adına yenilikçi çözümler bulmaya yöneltti. İşte modüler akıllı telefonlar bu yenilikçi arayışın sonucu.

LG G5‘in modüler yapısı şu şekilde işliyor: Telefonun alt kısmında bulunan bir tuşa bastığımızda telefon kapanıyor ve alt kısım cihazdan ayrılıyor. Ayrılan parçayı çektiğinizde, alt parçayla birlikte pil de çıkıyor. Alt kısmı (ve içi) boşalan telefona istediğiniz geliştirme modülünü takabiliyorsunuz. LG bu modüllere “friends” yani “arkadaşlar” adını vermiş.

LG G5 çıkarılabilir batarya
LG G5 çıkarılabilir batarya

CAM PLUS

Bunlardan ilki olan Cam Plus, kamera özelliklerini arttırıyor. Cam Plus, telefonu kamera gibi tutmanıza yardımcı olabilecek bir modül. Bu modülün içi de boş değiş. Cam Plus, içerisinde bulundurduğu pil ile de ekstra şarj süresi sunuyor.

HI-FI PLUS

Telefonla birlikte sunulan ikinci modül olan Hi-Fi Plus, telefonun ses özelliklerini artırıyor. Ünlü ses firması Bang&Olufsen tarafından geliştirilen bu modül, 32-bit kalitesinde DAC, yani dijital sesi analog sese dönüştüren bir ses amfisi. Yüksek kaliteli müzik tutkunlarının mutlaka yanlarında bulundurmak isteyeceğiz bu “arkadaş” ile LG G5 profesyonel bir müzik dinleme cihazına dönüşüyor.

LG’nin, G5 ile birlikte satışa sunduğu bu iki modülün yanı sıra yakın zamanda piyasaya sürmeyi planladığı farklı modüller de var. Planlanan modüllerden en ilginci, telefonunuzu bir robota dönüştüren ve sana gerçeklik sunan LG oyun arkadaşları. Henüz planlanma aşamasında olan bu parçalar, LG’nin modüler telefon konseptine önümüzdeki yıllarda da ürün vereceğinin ve G5’in raf ömrünün diğer amiral gemilere göre daha uzun olacağının göstergeleri.

EKRAN, GÖVDE, DONANIM VE KAMERA

LG G5‘in rakiplerinden sıyrılmasını sağlayan özelliği modüle olması. Peki diğer rakiplerde de bulunan ortak özellikler ne durumda? Bu detayları incelemeye gövdeyle başlayalım. LG G5’in gövdesi tamamen metalden oluşuyor. Bu G serisinde ilk kez karşılaştığımız bir durum. Cihazda kullanılan metal, cihazın ağırlığını artırmıyor, buna ilaveten yumuşak bir dokunuş ve rahat bir tutuş sağlıyor. Cihazın metal kasasının arka kısmında hafifçe yükselen iki tümsekte kamera ve parmak okuyucu sensör yer alıyor.

LG, G5 ile önceki amiral gemisi G4’ün ekran boyutu olan 5,5 inçi 5,3 inçe düşürmüş. Bu düşüşe rağmen ekran çözünürlüğü 1440p’de kalınca inç başına düşen piksel sayısı artmış; bu da daha keskin bir görüntü yaratmış. G5’in ekranı “her zaman açık” teknolojisine sahip. Bu teknoloji, cihazın ekranının saat ya da bildirimlere bakmak için kapatmanıza gerek bırakmıyor. Üstelik bunu çok az enerji harcayarak başarıyor. Cihazın içerisindeki diğer donanımlar da şu şekilde; Snapdragon 820 işlemci, 4GB RAM, 32GB hafıza, MicroSD kart yuvası ve 2800mAh’lık bir batarya.

G5, Android’in son sürümü Marshmallow ile birlikte geliyor. LG telefonun işletim sisteminde küçük değişiklikler yaparak kullanımı kolaylaştırmış. Android’in yeni sürümünde çokça tartışılan “uygulama çekmecesi” bu bağlamda sistemden kaldırılan özelliklerden. Ekran, işlemci, RAM ve işletim sisteminde yapılan düzenlemeler sonucunda çok hızlı ve stabil bir telefona ulaşmış.

ÇİFT LENSLİ KAMERA

LG G5’in kamerasında çift lens bulunuyor. Lenslerin çiftlenmesi sayesinde kameranın görüş alanı 135 dereceye yükseltilmiş. Bu insan gözünün bir seferde görebildiği alandan 15 derece daha fazlası demek. Piyasadaki kameraların çoğunun 75-95 derece aralığında yer aldığını düşünürsek LG’nin çift kamera lensi ile elde ettiği rakamların başarısını daha iyi konumlandırabilirsiniz.

G5’in arkadaşlarından Cam Plus ile yapılan çekimler ise zaten harika olan fotoğraf çekiminin çıtasını biraz daha yükseğe taşıyor. Yüzde on beşlik bir pil kapasitesi artışı sağlayan Cam Plus tekerlek “zoom in/out düğmesi” ve iki aşamalı deklanşörü ile profesyonel makineler ile akıllı telefonlar arasındaki boşluğu başarıyla dolduruyor.

Metal gövde, çift lensli kamera, çıkarılabilen batarya, değiştirilebilen modüller… LG G5, 2016 yılının en ilgi çeken amiral gemisi çıkışlarından. Yeni bir akıllı telefona ihtiyacınız varsa ve teknolojinin uç noktasını kullanmak istiyorsanız LG G5 kesinlikle aradığınız telefon.

LG G5 TÜRKİYE ÇIKIŞ TARİHİ VE FİYATI

LG’nin yeni amiral gemisi G5, 20 Nisan 2016 tarihinde Türkiye’de satışa sunulacak. Webtekno’da yer alan habere göre LG G5’in fiyatı Samsung Galaxy S7 ile aynı olacak. Yani LG G5 2.799 TL fiyat ile satışa sunulacak.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir