Macbook mu Laptop mu 2016’da hangisini tercih etmeliyim?

Yeni yıl yeni dizüstü dediniz, ihtiyacınızı ve amacınızı belirlediniz. İşte kendinize sormanız gereken sıradaki soru: Macbook mu Laptop mu? Bu iki taraftan birine körü körüne bağlanmaya ve fanatikleşmeye gerek yok. Her iki taraf da bir bilgisayardan beklenen genel işleri mükemmel bir şekilde yerine getiriyorlar. Macbook ile Laptop bilgisayarlar arasındaki temel fark, işletim sistemi ile tasarımda gizleniyor.

Apple, her zaman markanın üzerinde koruyucu bir şemsiye geren ve düzenli aralıklarla markalarını güncelleyen bir firma. Macbook dizüstü bilgisayarlarda da bu şirket politikasına dahil. Laptop üreticileri kendi istedikleri biçimce, donanım ve yazılımda ürünler üretme özgürlüğüne sahipken bir Macbook’tan bekledikleriniz (ve hatta henüz piyasaya sürülmemiş versiyonlardan bekleyebilecekleriniz) belirlidir. Her bir Macbook, size en şık tasarımı, sağlam bir işletim sistemiyle sunacaktır. Ayrıca Macbook ürünleri, iPad ve iPhone gibi diğer Apple ürünlerini kullanıyorsanız bunlarla birlikte daha verimli çalışacaktır.

Macbook ailesinin Laptop’lara üstün gelen yanlarına tasarım ve kullanım kolaylığıyla devam edelim. Apple ürünlerindeki tasarım kodları, Macbook’larda da kullanılıyor. Bu da her zaman en lık ve moda ikonu dizüstü bilgisayarların Apple tarafından gelmesini sağlıyor. Macbook’lar incelik ve hafiflik gibi pratik tasarım özelliklerinde de sınırları zorlamayı seviyor. Düzenli aralıklarla yenilenen işletim sitmei OSX, yıllardır grafik tasarımcıların vazgeçemediği bir platform olmanın yanı sıra, artık müzik ve video işleriyle uğraşanları da saflarına katmış durumda. Tüm bunlara ilaveten OSX, her zamankinden daha stabil ve daha az pil harcayan bir işletim sistemi.

Bu kadar övgüden sonra yazıyı yarım bırakıp hemen bir Macbook almaya karar vermeyin. Karşı taraf, Laptop’ların da söyleyecekleri var. Eğer bir oyun düşkünüyseniz adresiniz Laptop’lar olmalı. Zira en yeni oyunlarda yüksek performans sağlayan grafik işlemcileri, Laptop tarafında yer alıyor. Buna ilaveten yine oyunların önemli bir altyapı bileşeni DirectX, Windows İşletim sisteminin yani Laptop ailesinin bir ferdi. Oyunlarla işim olmaz, bana yüksek kapasiteli ve yüksek işlemcili bir dizüstü gerekiyor diyorsanız, adresiniz yine Laptop’lar olmalı; zira Macbook’larda kullanılan bileşenler, Laptop’lara göre daha düşük sıklıkla güncelleniyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir