Seymour Cray ve Süper Bilgisayarın Doğuşu

Günümüzde süper bilgisayar olarak adlandırılan bu özel bilgisayarın ilk ortaya çıkışı 1960’lara, Atlas isimli bilgisayara dayanmakta. Ferranti ve Manchester Üniversitesi’nin ortak bir çalışması sonucunda ortaya çıkan ve süper bilgisayar denince akla gelen ilk isim olan Seymour Cray tarafından tasarlanan Atlas, Semour Cray’in elleriyle yarattığı bir çağın da ilk habercisi niteliğindeydi. Atlas’ın ardından CDC şirketinde çalışırken tasarladığı CDC 6600 ile süper bilgisayarları deneysel olmaktan çıkarıp daha kullanılabilir bir forma sokmayı başaran Seymour Cray’in asıl patlaması ise 70’li yıllarda gerçekleşiyor.

1972 yılında CDC ile yollarını ayıran Seymour Cray, Cray Computers adını verdiği bir şirket kurar ve kendi süper bilgisayarlarını yönetmek için çalışmalara başlar. 4 yıllık yoğun çalışmanın sonucunda, 1976 yılında Cray Computers ilk süper bilgisayarı olan Cray-1‘in satışına başlar. 80 MFLOPS işlemci hızına sahip Cray-1 (günümüz telefonlarının işlemcileri yaklaşık 1 GFLOPS hızında) piyasaya çıktığı andan itibaren büyük bir ilgi görür ve yaklaşık 7-8 milyon dolarlık fiyatına rağmen kısa sürede 80 Cray-1’in hepsi satılır.

Vector processing” yöntemiyle çalışan Cray-1’in bu özelliği onun hem güçlü hem de en zayıf yönünü oluşturmaktaydı. Bir seri halindeki ardışık veriler üzerinde tek seferde işlem yapabilme imkanı sağlayan “vector processing” spesifik bazı konuların çözümünde çok hızlı sonuç alınmasını sağlasa da, problemin parçalara bölünerek çözülmesi gereken durumlarda kişisel bilgisayarlardan bile yavaş sonuç alınmasına sebep olmaktaydı.

Bu tek yönlülüğün üstesinden gelmek zorunda olduğunu bilen Seymour Cray, “Parallel Vector Processing” adı verilen yeni bir tasarım ile birlikte Cray-1’in bir geliştirişmiş versiyonu olan Cray X-MP’in satışına 1982 yılında başlar. Bu yeni işlemci tasarımı sayesinde her bir işlemci grubu birbirinden bağımsız olarak farklı problemler üzerinde çalışabilecek ve bu sayede vector processing’in zayıf kaldığı noktalarda daha hızlı çözümler sunabilecektir.

Cray X-MP çok yönlülük olarak Cray-1’den çok daha üstün bir bilgisayar olsa da işlemci performansı olarak Cray-1’den çok da farklı değildi ve yaklaşık 200 MFLOPS hıza sahipti. Hız olarak da Cray-1’in üzerine çıkmak isteyen Seymour Cray, 1985 yılında 4 işlemcili Cray-2‘yi piyasaya sürdü. Tam 1.9 GFLOPS hıza sahip Cray-2 çok işlemcili bilgisayarların ne kadar hızlı olabileceğini tüm dünyaya göstermiş oldu.

Cray-2’nin ardından 90’lı yıllara girdiğimizde özellikle Japon ve Amerikan merkezli birçok firma çok fazla sayıda işlemciye sahip süper bilgisayarlar üretmeye başladı. Modern süper bilgisayarların ortaya çıktığı dönem olarak adlandırabileceğimiz bu dönem 2 ve 3 boyutlu birçok farklı işlemci mimarisinin doğuşuna sebep oldu ve spesifik problemler için tasarlanmış farklı süper bilgisayarların ortaya çıkmasını sağladı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir