Tek Kitap Yerine Tüm Kütüphaneyi Cebinizde Taşıyın!

Önce kitaplar kağıttan vazgeçti, sonrasında dergi ve gazeteler… Dijitale olan bu göç, ağaçları biraz olsun rahat bırakacağımız anlamına geliyor. Bunun yanında sunduğu avantajlar ise bizce yadsınamaz nitelikte.

Avrupa ve Amerika istatistiklerine baktığımızda kitapların artık %25’i civarının e-kitap olarak okunduğunu görüyoruz. Her şeyin dijitale kaydığı günümüzde gerek kağıt tüketimini, gerek üretim-dağıtım süreçlerini göz önüne aldığımızda kitapların fiziksel olarak hayatlarının devam etmesinin zaten çok akılcı olmadığını görüyorduk. Ülkemizde okunan e-kitap oranı dikkate değer bir seviyeye ulaşmış durumda değil fakat Türkçe e-kitap arşivlerine baktığımızda bizim de fiziksel kitap taşıdığımız günlerin çok uzun sürmeyeceği belli gibi.

Geleneksel kitapların bizi bağlayan özellikleri olduğu gibi gerçek; kitap kokusunu çoğumuz severiz, yenisi de, eskisi de güzel kokar, sayfa çevirmenin tadı ve kitabın basit gerçekliği apayrıdır. Aynı hisleri yaratmasa da elektronik kitapların da sunduğu hatırı sayılır sayıda avantaj var elbette.

E-Mürekkep Teknolojisi

E-mürekkep MIT Media Lab’ın bir ürünü ve tüm e-kitaplarda kullanılan ortak teknoloji. E-mürekkep teknolojisini cep telefonu tablet ya da bilgisayar ekranlarından ayıran özellik ise ekranının arkadan bir aydınlatmaya sahip olmamasıdır. Eğer ki ortamda ışık varsa e-kitabınızı okuyabilirsiniz. Diğer ekran teknolojileri gibi görüntü yakalamak için sürekli enerji harcanmaz, enerji sadece yeni sayfa oluşturulurken harcanır. Sonrasında siz sayfayı değiştirene kadar ekran sabit kalır. Elektronik mürekkep binlerce mikroskobik noktadan oluşur. Görüntü yaratmak için bu noktacıklar elektrikle tetiklenir. Bu kadar küçük bileşenlerle oluşan görüntünün niteliği de tıpkı kağıt kadar keskin ve okunaklı olur. Yani e-mürekkep teknolojisi elektrikle tetiklenerek oluşan ve ekranda yeni bir tetiklenmeye kadar (yani biz sayfayı çevirinceye kadar) öylece kalan görüntülerdir. Görüntüleri oluşturulan kapsüller siyah ve beyaz olduğundan e-mürekkep siyah renkten ve grinin birkaç tonundan oluşur.

Gerçi triton isimli yeni bir e-mürekkep teknolojisi işin içine rengi de sokmayı basarmış durumda ama her teknolojinin erken döneminde olduğu gibi triton da biraz pahalı ve okuduğunuz kitapların tamamına yakını henüz renksiz durumda.

Tabletiniz Varken Sırf Kitap Okumak İçin Başka Bir Cihaza Daha İhtiyaç Var mı?

Tabletler hepiizin bildiği gibi kompakt bilgisayarlardır. Birer internet terminalleridirler ve her işimizi görmek için çok geniş spektrumlu şekilde dizayn edilmişlerdir. Bir tabletle elbette kitap okuyabilirsiniz, fakat aynı zamanda hızlıca tabletin şarjını tüketebilirsiniz. Kitap okuyucuyla en az 5 saat kitap okuyabilecekken, tabletin arkadan aydınlatmalı ekranıyla hem gözlerinizi ağrıtır hem de kollarınızı yorarsınız çünkü bir e-kitap okuyucu aşağı yukarı 150 gramken, bir tablet aşağı yukarı 70 gramdır. Okumaktan keyif alıyorsanız mutlaka bir e-kitap okuyucu denemelisiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir