Windows’ta dosyalar çöp kutusuna göndermeden nasıl silinir?

Windows’ta bir dosyayı klavyede yer alan “DELETE” tuşunu ya da dosya üzerinde farenin sağ tuşuna tıklayıp “Sil” seçeneğini kullandığınızda dosya çöp kutusuna gönderilir. Yani bilgisayardan tamamen silinmez. Dosyayı tamamen silmek için ikinci bir adım olan “Geri Dönüşüm Kutusu’nu boşalt” işlemini yapmanız gerekir. Peki Windows’ta bir dosyayı Geri Dönüşüm Kutusu’na göndermeden nasıl silersiniz?

Windows’ta dosyayı çöp kutusuna göndermeden silmek için iki yöntem mevcut.

1- Geri Dönüşüm Kutusu ayarları

Geri Dönüşüm Kutusu’na farenin sağ tuşu ile tıklayıp Özellikler bölümüne giriyoruz. Alttaki resimde gördüğünüz “Dosyaları Geri Dönüşüm Kutusu’na taşıma. Dosyalar silindiğinde hemen kaldır” seçeneğini işaretleyip “Tamam” butonuna tıklıyoruz. Bu ayardan sonra DELETE tuşu ile ya da sağ tıkla “Sil” yöntemiyle sildiğiniz tüm dosyalar çöp kutusuna gönderilmeden direk silinecektir.

geri dönüşüm kutusu ayarları

2- SHIFT + DELETE tuş kombinasyonu

Diğer yöntem ise her silme işlemi için uygulamanız gereken bir yöntem olup, klavyedeki SHIFT + DELETE tuşlarına aynı anda basmaya dayanıyor. Silmek istediğiniz dosya işaretliyken klavyedeki SHIFT tuşunu basılı tutup DELETE tuşuna basmalısınız. Daha sonra karşınıza alttaki görselde yer alan uyarı gelecek. “Evet” butonuna tıklayarak dosyayı direk olarak silebilirsiniz.

shift + delete

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir